Zawarłeś umowę z pozycjonerem? Czy na pewno musisz płacić?

Całkowicie innowacyjnym, lecz i zarazem nieco kontrowersyjnym podejściem do tematu pozycjonowania zaprezentowanym przez radcę prawnego Przemysława Dziubaka jest zdefiniowanie tej usługi jako gry zgodnie z art. 2 pkt 5. USTAWY O GRACH HAZARDOWYCH.

 

„Grami na automatach są TAKŻE gry na urządzeniach mechanicznych, elektrotechnicznym lub elektronicznych, w tym KOMPUTEROWYCH, organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy.”

 

Zgodnie z powyższym pozycjonowanie jest GRĄ HAZARDOWĄ co oznacza, iż firma parająca się tego typu usługami musi dysponować decyzją administracyjną w postaci koncesji, która to upoważnia ów podmiot do prowadzenia takiej działalności.
 

Zawarłem umowę. Czy muszę płacić?

 

W wypadku zawarcia umowy z firmą pozycjonerską, która nie dysponuje stosownym pozwoleniem w formie koncesji,

umowę należy uznać za nieważną zgodnie z art. 58 § 1 kodeksu cywilnego (komentarz Andrzej Janiak, lex 2012) ponieważ zawarcie umowy z klientem bez posiadania wymaganego prawem dokumentu, jakim jest koncesja, stanowi sprzeczność z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa.

 

Będziesz na pierwszej stronie!

 

Wielu pozycjonerów śmiało zapewnia nas o skuteczności w wypromowaniu strony www w taki sposób, ze ta znajdzie

się w tzw. "pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania". Skąd jednak możemy mieć pewność, iż tak się stanie? Efekty działań pozycjonerów zależą od robotów Google, których to algorytm funkcjonowania nie jest znany pozycjonerom. Pozycjonerzy mają ograniczony wpływ na wyniki podejmowanych przez siebie działań, a w wielu wypadkach nie mają go wcale.

 

Gdzie kucharek sześć...

 

Zlecając opisywaną usługę nie wiemy czy konkurencyjna firma sąsiada nie korzysta również z usług firmy pozycjonerskiej, stad nigdy nie możemy być pewni efektów działań podejmowanych przez podmioty, którym zlecimy

wypromowanie naszej strony w wyszukiwarce google. Efekty działań tych mnożących się niczym grzyby po deszczu, często półprofesjonalnych podmiotów można porównać do gry w toto-lotka. Prawdopodobieństwo wygranej istnieje zawsze, jednak nie sposób przewidzieć tego, kto dzisiejszego wieczoru zostanie zwycięzcą.

 

Informacje zamieszczone i udostępnione na niniejszej stronie internetowej nie mogą zostać uznane za poradę prawną w jakiejkolwiek sprawie. Treści zawarte na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny, a Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności z tytułu powstania jakichkolwiek szkód, wynikających lub będących w związku z niniejszą stroną internetową lub jakąkolwiek treścią zamieszczoną na niniejszej stronie internetowej oraz w związku z jakimkolwiek nieautoryzowanym użyciem treści zawartych na niniejszej stronie internetowej. W każdym przypadku, osoby zainteresowane uzyskaniem informacji związanych z treściami zawartymi na stronie internetowej powinny zasięgnąć porady Kancelarii. Jakiekolwiek treści zawarte na niniejszej stronie internetowej, jako zamieszczone w celach informacyjnych, są aktualne na dzień ich zamieszczenia, a kancelaria nie może zagwarantować ich aktualności czy przydatności w każdym stanie faktycznym i w każdym czasie. Wszelkie i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie internetowej można wykorzystywać wyłącznie do niekomercyjnego użytku prywatnego. Treści i materiały udostępnione na niniejszej stronie internetowej nie mogą być bez pisemnej zgody kancelarii wykorzystywane w celach publicznych lub komercyjnych. Kancelaria jest właścicielem niniejszej strony internetowej. Wszelkie materiały na niej zawarte są chronione prawami autorskimi lub prawami ochronnymi wynikającymi z rejestracji znaków towarowych i stanowią przedmiot własności.