Udogodnienia w rozliczeniach z fiskusem

Nowelizacja ustawy o PIT wejdzie w życie 15 marca, od wskazanej daty możliwe będzie złożenie wniosku do Urzędu Skarbowego o wypełnienie zeznania podatkowego. Wniosek jest bezpłatny i dla swojej skuteczności prawnej musi zostać złożony w formie elektronicznej. W celu złożenie wniosku można skorzystać z systemu e-deklaracje znajdującego się na stronie Ministerstwa Finansów. Istotne novum stanowi możliwość złożenie wniosku za pośrednictwem banków. Z usługi mogą skorzystać klienci Raiffeisen Polbanku, BGŻ BNP Paribas, PKO BP. Wniosek będzie można składać między 15 marca a 18 kwietnia bieżącego roku.

Urząd Skarbowy w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez podatnika adres poczty link do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań w 2017r. tj. do 02.05. Brak podjęcia oznaczonych czynności we wskazanym czasie będzie skutkował uznaniem akceptacji deklaracji przygotowanej przez Urząd Skarbowy.

Podatnicy chcący przekazać 1% podatku na rzecz organizacji porządku publicznego będą mogli w tym celu skorzystać z formularza PIT – OP. PIT-OP będzie można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e- Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo. Oświadczenie za rok 2016 można składać od 15 marca do 2 maja 2017 r.