pracownik

Radca prawny


Radca prawny a adwokat

Ostatnio przeprowadzona w Polsce deregulacja zawodów zaskoczyła przede wszystkim adwokatów, którzy do tej pory byli mocno zamkniętą grupą zawodową. Deregulacji uległ zawód Radcy Prawnego. Nie wszyscy jednak, którzy korzystają z pomocy prawnej znają różnicę jaka sprawia, że radca prawny nie jest nazywany adwokatem. Przecież obaj skończyli studia prawnicze.

Radcy prawny - prawnik na umowie o pracę
 

Do czasu wprowadzenia deregulacji – bardzo dużo możliwości dzieliło pracę adwokata i radcy prawnego. Dotychczas w sprawach karnych i karnoskarbowych mógł występować jako obrońca wyłącznie adwokat. Także w sprawach rodzinnych – mogliśmy korzystać wyłącznie ze wsparcia udzielanego przez adwokata. Wprowadzona jednak w ubiegłym roku deregulacji zawodów zapewniła jednak takie same możliwości reprezentowania swoich klientów radcom prawnym, jakie mają adwokaci.

Pozostała jednak podstawowa różnica, która mówi o tym, że radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Adwokat może nadal świadczyć swoje usługi wyłącznie jako podmiot zewnętrzy, nie będący związany ze stroną, dla której wykonuje zlecenie.

Wprowadzone regulacje nie znaczą jednak, że każdy radca prawny będzie musiał podejmować tego typu zadania. Jest to jedynie możliwość, z której mogą skorzystać. Zmiana ta, została wprowadzona głównie dlatego, aby dać radcom prawnym szersze pole możliwości do realizacji swojego zawodu. Ma to również podnieść konkurencyjność świadczonych usług. Większość adwokatów jednak sceptycznie odnosi się do tej decyzji, gdyż jak uważają – obniży to poziom świadczonych usług. 

 

 

Radca prawny
ul. Jeżycka 29 lok. U - 3
60-864 Poznańzapraszamy na blogu
otrzymasz więcej informacji